Szkodliwość i kaloryczność popcornu – czy powinniśmy go jeść?

Popcorn - niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego przyjemnego spędzania wolnego czasu. Towarzyszy on nam w czasie seansów filmowych, nie tylko w kinie, ale i w domu. Zajada się nimi niemal każdy, a on sam występuje w wielu różnych wersjach

Popcorn – niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego przyjemnego spędzania wolnego czasu. Towarzyszy on nam w czasie seansów filmowych, nie tylko w kinie, ale i w domu. Zajada się nimi niemal każdy, a on sam występuje w wielu różnych wersjach. Popcorn serowy, karmelowy, cynamonowy czy zwykły – solony (https://www.bee.pl/bakalland-popcorn-serowy-90-g_p1364087.html). Opcji jest dużo – ale czy tak naprawdę popcorn jest zdrowy? A może tuczy?

Popcorn a kaloryczność

Aby jasno odpowiedzieć sobie na pytanie, czy popcorn tak właściwie tuczy, warto przytoczyć kilka faktów na jego temat:

  • posiada bardzo niewielką objętość – jedna jego szklanka waży raptem 8 g;
  • zawiera w sobie dużo błonnika pokarmowego, co z kolei przekłada się na dłuższy czas nasycenia,
  • ma wysoki indeks glikemiczny – szybko podnosi zawartość glukozy we krwi, powodując wydzielanie dużych ilości insuliny;
  • w czasie jego przygotowania dodaje się do niego tłuszczu i choć nie jest on wymagany, zabezpiecza ziarna kukurydzy przed przywieraniem do garnka czy patelni – niewielka jego ilość nie jest jednak w stanie w znacznym stopniu zwiększyć jego kaloryczności.

Można więc śmiało powiedzieć, że popcorn sam w sobie nie jest bardzo kaloryczny. Kojarzony jest z otyłością przede wszystkim dlatego, że w jego towarzystwie sięga się po wiele towarzyszących mu przekąsek i słodkich napojów, które – w połączeniu z nim – sprawiają, że tyjemy i wyglądamy gorzej.

Popcorn a zdrowie

Wiedząc już, że sam popcorn nie ma większego wpływu na naszą wagę należy też poruszyć kwestię jego zdrowotności. Podobnie, jak w przypadku tycia, ma na nią wpływ to, ile popcornu spożywamy. Jeżeli robimy to okazjonalnie, właśnie w czasie wizyty w kinie czy spotkania ze znajomymi, nie jest to w stanie nam zaszkodzić. Popcorn nie jest szczególnie niezdrowy czy tuczący – ławo się nim nasycić, a zdrowa osoba praktycznie inie odczuje tego, że go zjadła.

Sam popcorn jest jednak smakołykiem, który często występuje w wersji słonej. Sól znana jest z kolei z negatywnego wpływu na ciśnienie – spożywana w zbyt dużych ilościach jest w stanie doprowadzić do nadciśnienia tętniczego. Sam w sobie popcorn, jak już wcześniej wspomnieliśmy, posiada wysoki indeks glikemiczny – osoby chore na insulinooporność nie powinny więc po niego sięgać. To samo tyczy się tych ze skłonnościami do nadwagi i otyłości, a także tych, którzy w swojej rodzinie mają kogoś chorego na cukrzyce.

Podsumowanie

Popcorn potrafi być świetnym smakołykiem – podobnie jednak, jak każde inne produkty spożywcze, powinniśmy spożywać go z głową. Jeżeli nie będziemy z nim przesadzać, nie musimy się przejmować, zamiast tego czerpiąc wszystkie jego znakomite walory smakowe.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com