Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o popcornie

Popcorn stanowi niemal nieodzowny element każdej wizyty w kinie. To przekąska, po którą sięga się często również w domowych warunkach - prostota jej przygotowania oraz unikatowy jej smak sprawiają, że jest doskonałą przegryzką, przez wielu uważaną za uzależniającą

Z czym większość nas kojarzy wypad do kina czy też wizytę u kogoś celem oglądania filmów lub seriali? Odpowiedź jest prosta – z popcornem! Przez lata utarło się, że jest on przysmakiem, który spożywa się właśnie jako dodatek do oglądania czegokolwiek w kinie czy telewizji. Ale czy tak naprawdę jest to przysmak zdrowy i wart naszej uwagi? W końcu jest to produkt słynący ze słonego smaku oraz ogromnych ilości tłuszczu. Zastanowimy się nad tym, bazując wyłącznie na faktach na jego temat.

Popcorn a zdrowie – czy powinno się go spożywać?

Popcorn to tak właściwie uprażone ziarno kukurydzy – a to samo w sobie zawiera spore ilości węglowodanów, ale zarazem niedużo soli i tłuszczu. To jednak, że tych ostatnich nie zawiera zbyt dużo nie oznacza, że wraz ze spożywaniem popcornu nie spożywamy ich – przysmak ten często wzbogacamy sobie właśnie solą, a kukurydzę smażymy na oleju.

Sam popcorn nie należy do najbardziej niezdrowych i zanadto szkodliwych – o ile jest spożywany w rozsądnych ilościach, sporadycznie i w dobry sposób (bez użycia dużej ilości soli i tłuszczu). Problemem w jego przypadku są zwykle napoje, które pijemy w jego towarzystwie (zwykle słodkie i gazowane). Uwagę przykuwa też wysoki indeks glikemiczny popcornu, przez który powinno się po niego sięgać tylko raz na jakiś czas.

Domowy popcorn – warto?

Choć od czasu do czasu chcemy sięgnąć po coś mniej schematycznego i po prostu pysznego, jak chociażby popcorn serowy, zwyczajny popcorn tak właściwie możemy przygotować we własnym domu, kupując specjalnie do tego przygotowane ziarna kukurydzy. Płynie z tego sporo zalet, spośród których należy:

  • pełna kontrola co do ilości soli – sami decydujemy, w jaki sposób doprawimy przygotowany przez siebie popcorn solą – a zatem i o tym, jak szkodliwy on będzie;
  • możliwość zrezygnowania z użycia tłuszczu – do uprażenia popcornu tak właściwie nie potrzebujemy tłuszczu – ten jednak jest w stanie zapobiec przywieraniu ziaren do garnka czy patelni;
  • samodzielna decyzja co do jego ilości – podążając w myśl spożywania właściwych ilości popcornu, przygotowując go w domu sami decydujemy, ile go zrobimy, a zatem i zjemy.

Podsumowanie

Popcorn jest świetnym przysmakiem, po którego chcemy sięgać tak często, jak tylko się da, a który… uzależnia! W czasie seansów filmowych stanowi niemal idealnego towarzysza – o ile oczywiście spożywamy go w rozsądnych ilościach i odstępach czasu. Popcorn jest dla ludzi, to jasne – uważajmy jednak, żeby z nim nie przesadzić. Tak, jak wszystko inne w zbyt dużych ilościach, może się wtedy okazać, że nie jest on do końca nam przyjazny.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com