denimbox.pl

denimbox.pl – moda, uroda

słodziki
Lifestyle

Jak słodziki wpływają na nasz organizm?

Dla wielu osób cukier jest absolutnie obowiązkowym składnikiem w kuchni. Warto jednak mieć świadomość tego, że słodki smak nie jest zarezerwowany wyłącznie dla cukrów takich jak fruktoza, glukoza czy sacharoza. Na świecie istnieje wiele produktów pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego, które wyróżnia słodki smak. Wszystkie takie substancje zalicza się do substancji słodzących. Jaki wpływ na organizm ma spożywanie cukru w nadmiarze i czy słodziki stanowią bezpieczną alternatywę dla cukru? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym są słodziki?

Słodziki (https://organic24.pl/category/zdrowa-zywnosc-slodziki) są zamiennikami cukru. Charakteryzują się one znacznie niższą kalorycznością niż klasyczny cukier, a także są o wiele słodsze w smaku. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje słodzików, a mianowicie poliole oraz intensywne substancje słodzące.
Jeśli chodzi o ten drugi rodzaj słodzików, intensywne substancje słodzące mogą być pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego. Naturalnie można pozyskać je z różnych roślin, natomiast sztuczne substancje słodzące powstają w procesie syntezy chemicznej. Można wyróżnić kilka intensywnych substancji słodzących. Do tej grupy można zaliczyć m.in. aspartam, sacharynę, taumatynę czy sukralozę.

Poliole natomiast są naturalnymi substancjami słodzącymi. Określa się je jako tzw. alkohole cukrowe. Poliole są znacznie mniej kaloryczne niż zwykły cukier a także mają niższy indeks glikemiczny. Nie podnoszą również poziomu glukozy we krwi w sposób gwałtowny, tak jak ma to miejsce w przypadku spożywania zwykłego cukru. Do substancji słodzących określanych jako poliole można zaliczyć między innymi: ksylitol, erytrytol, maltitol, izomalt i wiele innych.

Czy słodziki są bezpieczne?

Zdrowa żywność bardzo często charakteryzuje się wykorzystaniem słodzików, jako alternatywy dla klasycznego cukru. Wydawać by się mogło, że substancje słodzące są o wiele bardziej bezpieczne dla naszego organizmu, niż standardowy biały cukier. Tak naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wpływ długotrwałego stosowania słodzików na organizm nie jest jeszcze znany. Ciągle trwają badania dotyczące szkodliwości substancji słodzących. Na przestrzeni lat pojawiło się nawet wiele mitów, które mówiły o rakotwórczości niektórych słodzików, takich jak na przykład aspartam. Mit dotyczący rakotwórczości aspartamu został obalony już jakiś czas temu, jednak mimo wszystko warto zachować ostrożność podczas stosowania słodzików, ponieważ ich wpływ na zdrowie nie jest w stu procentach przebadany.