denimbox.pl

denimbox.pl – moda, uroda

jak zmniejszyć apetyt
Zdrowie

Jak zmniejszyć apetyt? – sposoby walki z zachciankami

Jak zmniejszyć apetyt, kiedy często trudno jest oprzeć się pragnieniu zjedzenia czegoś słodkiego lub pikantnego. Niestety zazwyczaj odczuwamy ochotę na coś niezdrowego. Jednak istnieją metody, które pomagają oprzeć się niezdrowym zachciankom.

Zapach wanilii i cynamonu

Ośrodek sytości w mózgu jest bezpośrednio powiązany z naszym zmysłem węchu. Dlatego można oszukać ośrodek sytości pewnymi zapachami. Nawet jeśli nie nie zjesz dużo, możesz czuć się syty.
Wanilia i cynamon — aromatyczne przyprawy o charakterystycznym smaku i zapachu są dodawane do aromatycznych napojów i słodkich deserów.
Badania wykazały, że zapach wanilii i cynamonu zmniejsza ochotę na słodycze. Badane osoby, które miały kontakt z zapachem wanilii, zjadły później tylko o połowę mniej czekolady niż pozostali.

Olejki eteryczne

Powszechnie wiadomo, że olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na stres. Niektóre olejki eteryczne mogą również ograniczać apetyt.
Dzięki lampie do aromaterapii można z łatwością używać olejków eterycznych. Urządzenie rozprowadza delikatny zapach, ale także rzuca piękny wzór świetlny, który tworzy przytulną atmosferę, szczególnie wieczorem. Idealnie sprawdzi się olejek z czerwonej pomarańczy, który zapobiega wieczornemu podjadaniu. Ponadto olejek z czerwonej pomarańczy pomaga w przypadkach ataków paniki i lęku.

Ogranicz apetyt — umyj zęby

Każdy, kto zjadł coś krótko po umyciu zębów, wie, że smak pasty do zębów po prostu nie pasuje do żadnego jedzenia. Jeśli wieczorem poczujesz ochotę na przekąskę, idź do łazienki i zamiast podjadać, umyj zęby. Dzięki temu unikniesz pokusy, by późnym wieczorem sięgnąć po paczkę chipsów. Jeśli jesteś poza domem, ten sam efekt osiągniesz, żując gumę do żucia o smaku miętowym.

Świadome jedzenie

Świadome jedzenie jest bardzo ważnym punktem, jeśli chodzi o ograniczanie apetytu. Przede wszystkim podczas spożywania posiłków nie należy się spieszyć. Pokarm należy dokładnie przeżuwać tak, aby poczuć jego smak. Warto pamiętać, że uczucie sytości przychodzi dopiero po około 20 minutach.

Stałe godziny posiłków

Jeśli przyzwyczaisz swoje ciało do określonych godzin jedzenia, dostosuje się do nich, dlatego tak ważne jest, aby codziennie rano jeść śniadanie. Śniadanie nie musi być duże, ale powinno być pożywne.

Jeśli wolisz zjeść pięć małych posiłków zamiast trzech dużych, to żaden problem. Najważniejsze jest, aby wprowadzić stałe godziny posiłków i ich przestrzegać.

Woda z cytryną

Aby ograniczyć apetyt, w lodówce zawsze powinna znajdować się butelka wody z sokiem z cytryny.
Sok z cytryny zwiększa uczucie sytości, działa jak naturalny znak stop dla wszystkiego, co słodkie i tłuste.