denimbox.pl

denimbox.pl – moda, uroda

zbilansowana dieta wegańska
Dieta

Jak zbilansować dietę wegańską?

Wiele osób w obecnych czasach zastanawia się, jak w odpowiedni sposób zbilansować dietę wegańską. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi składnikami pokarmowymi.

Żelazo

Wśród najważniejszych składników w diecie wegańskiej z całą pewnością można wymienić żelazo. Warto zadbać o jego odpowiednią podaż w diecie, ponieważ u wegan bardzo często występują niedobory tego składnika. Dobrym źródłem żelaza jest mięso oraz wyroby z niego produkowane. Jednak w przypadku wegan warto zadbać o odpowiednie spożycie produktów roślinnych, które w swoim składzie będą miały ten składnik. Wśród nich można na przykład wymienić soję, pestki słoneczki, pestki dyni, a także płatki owsiane.

Sprawdź także: Warzywa i owoce sezonowe. Dlaczego ważna jest sezonowość?

Wapń

Zbilansowana dieta wegańska powinna również w swoim składzie zawierać odpowiednie źródła wapnia. Wapń jest jednym z najważniejszych składników budulcowych w ciele człowieka. Znajduje się przede wszystkim w kościach, ale także w zębach. Wapń można znaleźć przede wszystkim w nabiale oraz jajach. Jednak w przypadku stosowania diety wegańskiej warto skorzystać z roślinnych źródeł tego składnika. Wśród nich można przede wszystkim wymienić mak, ale także sezam, nasiona chia oraz siemię lniane.

Witamina B12

Kolejnym składnikiem, który ma bardzo duże znaczenie na diecie wegańskiej, z całą pewnością jest witamina B12. Witamina B12 znajduje się wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby oraz jaja. Weganie, którzy nie spożywają tych produktów, powinni zdecydować się na suplementację witaminy B12 lub wybór produktów, które zawierają w swoim składzie dodaną witaminę. Wśród nich można wymienić na przykład napoje roślinne lub płatki śniadaniowe.

Witamina B9

Wśród niezbędnych składników na diecie wegańskiej można również wymienić witaminę B9, czyli kwas foliowy. Kwas foliowy powinien się w odpowiedniej ilości znaleźć w diecie każdego człowieka, ponieważ ma w dużej mierze wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Kwas foliowy można znaleźć w bardzo wielu produktach pochodzenia roślinnego. Wśród nich można na przykład wymienić świeże zielone warzywa, a także zboża, pestki i orzechy.

Witamina D

Bardzo istotną witaminą w ciele człowieka jest również witamina D, która ma bardzo ważny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Witamina D powstaje z udziałem promieniowania słonecznego, jednak pewne jej ilości można również przyjmować z pokarmami. Wśród nich można wymienić w szczególności nabiał, ale także tłuste ryby morskie. Osoby, które nie spożywają na co dzień tych produktów, powinny zastanowić się nad włączeniem dodatkowej suplementacji tej witaminy. Na pewno będzie to bardzo korzystne rozwiązanie w wielu przypadkach.

Zobacz także: