denimbox.pl

denimbox.pl – moda, uroda

zróżnicowana dieta
Dieta

Zróżnicowana dieta – korzyści dla zdrowia

W dawnych czasach ludzie jedli dużo owoców, korzeni i bulw, orzechów, warzyw i innych pokarmów roślinnych. Dopiero od dwóch lub trzech pokoleń spożywamy głównie wysoko przetworzoną żywność, a różnorodność w dużej mierze zniknęła z naszej diety.

Zróżnicowana dieta roślinna

Badania naukowe wykazały, że zróżnicowana dieta, głównie roślinna, jest korzystna dla zdrowia człowieka. Szacuje się, że kiedyś ludzie spożywali ponad sto różnych gatunków jadalnych. Zapewniało to dobre zaopatrzenie w składniki odżywcze oraz ograniczało wchłanianie toksyn, np. poprzez nadmierne spożycie jednego gatunku rośliny. Jadano również mięso, ale nie w takich dużych ilościach jak obecnie.

Sprawdź także: Dlaczego warto jeść warzywa bogate w białko?

Jemy zbyt mało pokarmów roślinnych

Na całym świecie istnieje około 250 000 jadalnych gatunków roślin. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod uprawy, światowa populacja żywi się jedynie 150 gatunkami. Spośród nich jednak tylko 12 gatunków jest spożywanych codziennie lub regularnie. 50 procent tego spożycia stanowią ryż, pszenica i kukurydza. Jeśli, w najlepszym razie, człowiek zjada dwadzieścia różnych gatunków, to nadal jest to co najwyżej jedna piąta ze stu lub więcej gatunków, które spożywaliśmy wcześniej. W rezultacie duża część populacji nie spożywa wystarczającej ilości błonnika, witamin i minerałów.

Znaczenie fitoskładników

Fitoskładniki to różnorodne bioaktywne substancje ze świata roślin, których ważne funkcje fizjologiczne są coraz bardziej cenione. Są to substancje, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Są to między innymi karotenoidy, flawonoidy i antocyjany, substancje odpowiedzialne za bogactwo barw w żywej przyrodzie, a także polifenole, które obficie występują w niektórych roślinach i mają właściwości prozdrowotne. Warto pamiętać też o enzymach, które można znaleźć tylko w surowej żywności i młodych pędach roślin oraz o grzybach. Kolejną kategorią składników odżywczych, które spożywamy tylko w ograniczonym zakresie, są adaptogeny, które w naturalny sposób pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dobrze znane rośliny adaptogenne to żeń-szeń, różeniec górski, ashwagandha i miłorząb. Pomagają organizmowi radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, przyczyniają się do wytrzymałości i zapewniają szybszą regenerację.

Unikaj przetworzonej żywności

Oprócz większej różnorodności w menu, jednym z najważniejszych celów powinno być ograniczenie żywności przetworzonej przemysłowo. Oprócz cukru, soli i pustych kalorii należy zatem unikać także sztucznych barwników, aromatów i zapachów, konserwantów i toksycznych powłok zawierających substancje zaburzające hormony, takie jak bisfenol A. Ważne jest również spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, tłustych ryb, nasion i orzechów i dużo mniej mięsa i nabiału.

Sprawdź także: